Bosch
Bosch Series 4 GUN21VFE0G Integrated Frost Free Undercounter Freezer with Fixed Door Hinge Kit - E Rated
Available To Order
£479


- 85 litre capacity — Holds 4 bags of food shopping
- SuperFreezing — Quickly freezes to lock in freshness
- 3 compartments — Plenty of space for organising food
- Reversible door — To suit any kitchen layout
- Frost Free design means no manual freezer defrosting
Product Description
This Bosch undercounter freezer is a practical choice for compact kitchens or extra frozen storage. SuperFreezing rapidly lowers the temperature when new items are added, helping protect flavour and nutrients after the weekly shop. With 3 compartments, there’s organised space for essentials like pizza boxes, ready meals and desserts. It also has a reversible door, giving you more flexibility when fitting it into your kitchen layout.
Specifications
| Control Panel Type | Super setting for freezer, Warning function freezer sect., Warning signal for malfunction |
|---|---|
| Control Type | Electronic |
| Door Hinge Position | Right |
| Energy Rating | E |
| Freezer Capacity (Net) | 85 Litres |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Frost Free Freezer | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Compartments (Freezer) | 3 |
| Open Door Alert | No |
| Requires Own Furniture Door | Yes |
| Temperature Controls | No |
| Total Capacity | 85 Litres |
| Adjustable Feet | No |
| Fast Freeze | Yes |
| FreshSense | Yes |
| Holiday Setting | Yes |
| Home Connect | Yes |
| No Frost System | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Sabbath Setting | Yes |
| Super Fast Freezing | Yes |
| SuperFreeze | Yes |
| Annual Energy Consumption | 189 Kwh |
| Noise Rating | B |
| Power Failure Safe Storage | 9 Hours |
| Door Hinge Type | Fixed Door Hinge |
| Fuse Rating | 10 amps |
| Maximum Height | 820 mm |
| Power Cable Length | 230 cm |
| Brand | Bosch |
| Category | Under Counter Freezer |
| Colour | White |
| Country Of Origin | Germany |
| Dimensions | (H)82.0 x (W)59.8 x (D)54.8 |
| Series / Family | Series 4 |
| SKU | GUN21VFE0G_WH |
| Manufacturer Warranty | 2 Year |
| Included Accessories | 1 x ice cube tray |
| WiFi | Yes |
Dimensions
- Height: 82.00 cm
- Width: 59.80 cm
- Depth: 54.80 cm