Hotpoint
Hotpoint MF25GIXH 25 Litre 39cm High, Built In Small Microwave With Grill - Stainless Steel Effect
Available To Order
£219


- 25 litre capacity — Great for small households
- Quartz Grill — Efficient grill cooks food quicker
- Automatic programmes — Removes guesswork from cooking
- 900W of power — Cooks food rapidly and evenly
- 7 power levels give better control over cooking
Product Description
This Hotpoint microwave makes quick meals and snacks easier to manage. With a 900W output, it delivers strong heating performance, so you won’t be waiting long for food to be ready. The automatic programmes take the guesswork out of cooking by selecting the right time and power level for you. And when you want a better finish on snacks or lighter meals, the Quartz Grill helps brown and crisp the surface for more satisfying results.
Specifications
| Capacity | 25 Litres |
|---|---|
| Cavity | Microwave With Grill |
| Compact | Yes |
| Compact Microwave | Yes |
| Control Type | Touch / Dial |
| Convection Oven | No |
| Door Hinge Position | Left |
| Grill | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Internal Cavity Size (HxWxD) | 22 x 34 x 34.4 cm |
| Number of Power Levels | 7 |
| Number of Programmes | 4 |
| Timer | Yes |
| Turntable Diameter | 28.4 cm |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Automatic Cooking Programmes | Yes |
| Automatic Programmes | Yes |
| Control Panel Lock | Yes |
| Easy-Clean Enamel | No |
| Quartz Grill | Yes |
| Electrical Connection | 1400 Watt |
| Fuse Rating | 12 amps |
| Power Requirements | Comes With Plug Attached – No Electrician Required |
| Maximum Microwave Power | 900 Watt |
| Brand | Hotpoint |
| Category | Microwaves |
| Colour | Stainless_Steel_Effect |
| Country Of Origin | China |
| Dimensions | (H)39.0 x (W)59.4 x (D)37.9 |
| Dimensions With Packaging | (H)43.8 x (W)66.3 x (D)46 cm |
| SKU | MF25GIXH_SSE |
| Grill Power | 1000 Watt |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Warranty Domestic Use Only | Yes |
Dimensions
- Height: 39.00 cm
- Width: 59.40 cm
- Depth: 37.90 cm