Hotpoint
Hotpoint NSWM 7469 W UK 7kg Washing Machine with 1400 rpm - White - A Rated
Available To Order
£259


- Anti-Stain – Make short work of stubborn stains
- Anti allergy – Removes 99.99% of dust mites
- Full Load 45 — Quickly wash a full load in just 45 mins
- Wool Cycle — Fabric care for delicate woollen items
- Extra Touch — Customise the wash at a push of a button
Product Description
This Hotpoint washing machine is designed to handle everyday laundry with less effort. The Anti-Stain cycle helps tackle common marks like coffee spills, giving clothes the extra care they need. The Anti-Allergy programme removes 99.9% of dust mites and other allergens, making it a useful option for sensitive skin. And when you need a full load cleaned quickly, Full Load 45 gets the job done in just 45 minutes.
Specifications
| Control Type | Buttons,Rotary |
|---|---|
| Delay Timer | Yes |
| Display | Yes |
| Display Type | LED |
| Energy Rating | A |
| Half Load Function | No |
| Hinge Position | Left |
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Min Spin speed | 800 |
| Motor Type | Brushless |
| Noise Level (Spin) | 76 dB |
| Number of Programmes | 16 |
| Power Cord Length | 1.2 m |
| Self Cleaning | No |
| Spin Performance | B Rated |
| Time to End of Programme | Yes |
| Timer | Yes |
| Variable Spin | Yes |
| Variable Temperature | No |
| Wash Load | 7 kg |
| Drum Material | Stainless steel |
| Anti-Allergy | Yes |
| Anti-Stain | Yes |
| Child Lock | Yes |
| DosageAssist | No |
| Easy Iron Function | No |
| Extra Touch | Yes |
| Full Load 45' | Yes |
| Load Balance System | Yes |
| Pause & Add Item | No |
| Quick Wash | Yes |
| Rapid 30' | Yes |
| Rapid Option | Yes |
| Sensor Wash | No |
| Stackable | Yes |
| Stain Removal | No |
| Water Plus System | No |
| Wool Cycle | Yes |
| Energy consumption per 100 cycles | 45 Kwh |
| Energy consumption per wash cycle | 0.45 Kwh |
| Noise Rating | B |
| Water Consumption | 45 Litres |
| Electrical Connection | 1850 Watt |
| Fuse Rating | 13 amps |
| Total Depth (including protruding parts) | 57.2 cm |
| Water Supply | Cold |
| Brand | Hotpoint |
| Category | Washing Machines |
| Colour | White |
| Country Of Origin | Poland |
| Dimensions | (H)85.0 x (W)59.5 x (D)54.0 |
| Loading Type | Front Loading |
| SKU | NSWM 7469 W UK_WH |
| Standby Power Consumption | 0.5 Watt |
| Anti Crease Programme | No |
| Rinse Hold | No |
| Super / Extra Rinse | Yes |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
Dimensions
- Height: 85.00 cm
- Width: 59.50 cm
- Depth: 54.00 cm