Indesit
Indesit Push&Go IDP 10747 PUSH&GO UK 10Kg / 7Kg Washer Dryer with 1400 rpm - White - D Rated [Wash&Dry], A Rated [Wash Only]
Available To Order
£399
![Indesit Push&Go IDP 10747 PUSH&GO UK 10Kg / 7Kg Washer Dryer with 1400 rpm - White - D Rated [Wash&Dry], A Rated [Wash Only]](https://primeappliances.co.uk/api/storage/uploads/e69c609e7be49d49.webp)
![Indesit Push&Go IDP 10747 PUSH&GO UK 10Kg / 7Kg Washer Dryer with 1400 rpm - White - D Rated [Wash&Dry], A Rated [Wash Only] - Image 7](https://primeappliances.co.uk/api/storage/uploads/296b530969c6a104.webp)
- 10kg wash & 7kg dry load — Great for large households
- Push&Go — An everyday cycle for mixed loads
- Quick 5 — 5 speedy cycles to help save time
- Express 14 Cycle — Quick washes done in 14 minutes
- Child lock — Disables settings to keep things safe
Product Description
This Indesit washer dryer makes it easier to keep on top of everyday laundry. Push&Go starts an automatic wash and dry programme with one press, so you can load the drum, add detergent and let it handle the rest. The Quick Cycle options give you 5 faster settings when you need clothes refreshed without waiting around. And for lighter loads, Express 14’ is ideal for last-minute laundry that needs a quick turnaround.
Specifications
| Adjustable Temperature | Yes |
|---|---|
| Built-in display | Yes |
| Control Type | Rotary, Button |
| Delay Start Timer Length | 24 Hours |
| Delay Timer | Yes |
| Display Type | LED |
| Drying Load | 7 kg |
| Energy Efficiency Class (Washing and Drying) | D |
| Energy Efficiency Class (Washing Only) | A |
| Energy Rating | D |
| Hinge Position | Left |
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Noise Level (Wash) | 76 dB |
| Number of Drying Programmes | 3 |
| Spin Performance | B Rated |
| Variable Spin | Yes |
| Wash Load | 10 kg |
| Remaining Time Indicator | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Eco 40-60 | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Overflow Protection | Yes |
| Pause & Add | Yes |
| Push&Go | Yes |
| Push&Go with SteamTechnology | Yes |
| Noise Rating | B |
| Brand | Indesit |
| Category | Washer Dryers |
| Colour | White |
| Country Of Origin | Turkey |
| Dimensions | (H)84.5 x (W)60.0 x (D)60.0 |
| Loading Type | Front Loading |
| SKU | IDP 10747 PUSH&GO UK_WH |
| Number of Wash Programmes | 12 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
Dimensions
- Height: 84.50 cm
- Width: 60.00 cm
- Depth: 60.00 cm