Neff
NEFF N30 KI7851SE0G 177cm 50/50 Integrated Frost Free Fridge Freezer with Sliding Door Hinge - White - E Rated
Available To Order
£699
Was £749 — Now £699


- 249 litre capacity — Holds 13 bags of food shopping
- No Frost system – Prevents ice build-up in the freezer
- VitaFresh — Low temperature drawer keeps food fresh
- Salad crisper — Keeps your fruit and veg organised
- LED lighting gives a clear view of everything inside
Product Description
This NEFF fridge freezer gives you plenty of room for the weekly shop, with space for up to 13 bags of groceries. The VitaFresh drawer lets you adjust the moisture level to help keep fresh food in better condition for longer, while the salad crisper gives fruit and veg their own dedicated space. It also features No Frost technology, which prevents ice build-up in the freezer, so there’s no need for manual defrosting.
Specifications
| Adjustable Shelves | Yes |
|---|---|
| Adjustable Temperature | No |
| Auto Defrost | Automatic |
| Control Panel Type | Super setting for freezer, Super setting fridge, Warning function freezer sect., Warning signal door |
| Control Type | Electronic |
| Door Hinge Position | Right reversible |
| Energy Rating | E |
| Freezer Capacity (Net) | 99.0 Litres |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Fridge Capacity (Net) | 150.0 Litres |
| Frost Free Freezer | Yes |
| Hinge Position | Right |
| Interior Light | LED light |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Compartments (Freezer) | 4 |
| Number of Shelves (Fridge) | 3 |
| Open Door Alert | No |
| Requires Own Furniture Door | Yes |
| Split Type | 50/50 |
| Temperature Controls | Yes |
| Thermometer | N/A |
| Total Capacity | 249 Litres |
| Adjustable Feet | No |
| Bottle Shelf | No |
| Eco Air Flow | Yes |
| Fast Cooling | Yes |
| Fast Freeze | Yes |
| Glass Shelves | Yes |
| LED Lighting | Yes |
| No Frost System | Yes |
| NoFrost | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Safety Glass Shelves | Yes |
| Super Cooling | Yes |
| Super Fast Freezing | Yes |
| VitaFresh | Yes |
| Salad Crisper | Yes |
| Annual Energy Consumption | 239 Kwh |
| Noise Rating | C |
| Door Hinge Type | Sliding Door Hinge |
| Fuse Rating | 10 amps |
| Maximum Height | 1775 mm |
| Power Cable Length | 230 cm |
| Brand | NEFF |
| Category | Fridge Freezers |
| Colour | White |
| Country Of Origin | Germany |
| Dimensions | (H)177.2 x (W)54.1 x (D)54.8 |
| Series / Family | N 30 |
| SKU | KI7851SE0G_WH |
| Manufacturer Warranty | 2 Year |
| Included Accessories | 3 x egg tray, 1 x ice cube tray |
Dimensions
- Height: 177.20 cm
- Width: 54.10 cm
- Depth: 54.80 cm