Neff
NEFF N50 GU7212FE0G Integrated Frost Free Undercounter Freezer with Fixed Door Hinge Kit - E Rated
Available To Order
£579


- 85 litre capacity — Holds 4 bags of food shopping
- SuperFreeze — Quickly freezes to lock in freshness
- 3 compartments — Plenty of space for organising food
- Reversible door — To suit any kitchen layout
- NoFrost design means no manual freezer defrosting
Product Description
This NEFF undercounter freezer gives you extra frozen storage without taking up too much space. SuperFreeze rapidly lowers the temperature when new groceries are added, helping lock in freshness and protect flavour. With 3 compartments, it’s easy to organise everyday favourites like vegetables, oven chips, fish fingers and ice cream. It also has a reversible door, giving you more flexibility when fitting it into your kitchen layout.
Specifications
| Control Panel Type | Super setting for freezer, Warning function freezer sect., Warning signal for malfunction |
|---|---|
| Control Type | Electronic |
| Door Hinge Position | Right |
| Energy Rating | E |
| Freezer Capacity (Net) | 85 Litres |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Frost Free Freezer | Yes |
| Hinge Position | Left |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Compartments (Freezer) | 3 |
| Open Door Alert | No |
| Requires Own Furniture Door | Yes |
| Temperature Controls | No |
| Total Capacity | 85 Litres |
| Adjustable Feet | No |
| Fast Freeze | Yes |
| Home Connect | Yes |
| No Frost | Yes |
| NoFrost | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Sabbath Setting | Yes |
| Super Fast Freezing | Yes |
| Super Freeze | Yes |
| SuperFreeze | Yes |
| Annual Energy Consumption | 189 Kwh |
| Noise Rating | B |
| Power Failure Safe Storage | 9 Hours |
| Door Hinge Type | Fixed Door Hinge |
| Fuse Rating | 10 amps |
| Maximum Height | 820 mm |
| Power Cable Length | 230 cm |
| Brand | NEFF |
| Category | Under Counter Freezer |
| Colour | White |
| Country Of Origin | Germany |
| Dimensions | (H)82.0 x (W)59.8 x (D)54.8 |
| Series / Family | N 50 |
| SKU | GU7212FE0G_WH |
| Manufacturer Warranty | 2 Year |
| Included Accessories | 1 x ice cube tray |
| WiFi | Yes |
Dimensions
- Height: 82.00 cm
- Width: 59.80 cm
- Depth: 54.80 cm